PANZER SRAZ - Březen 2015

27 - 29.března 2015

Jarní sraz 2015 byl. Byl tradičně v Radotíně, netradičně nebyl Kajik a tradičně jsem napsal report daleko daleko po srazu a proto se toho v něm mnoho nedozvíte aneb tahal jsem informace už skoro rok po srazu kde se dalo :o)


Sestava praporu

Matto
Mpmv
Arkady
Beren
PvP
Milan
Zdenec
Pupca

Scénáře jsem našel jen dva, nicméně oba byly z větších. První (Solonino) byl opět experimentální scénář z mé dílny, kdy jsme hráli s pravidly na rozmístění VP a jejich změnou po několika kolech scénáře. Scénář byl umístěn na východní frontu do rámce Kurské bitvy. Pravidla jsou zde:

Hrajeme na 4x6 kol, začínají Rusové (Beren, PvP, Pupca, Matto). První kolo končí na konci 6 tahu německým tahem, další kolo končí v polovině 12 tahu ruským tahem, další kolo v polovině 18 tahu ruským tahem a posledni kolo ve 24 tahu německým tahem. Na začátku každého kola umístí každá strana ve svém obranném pásmu (5-20, 40-55) 3x400 VP tak, aby byly dál jak 8 hexu od ostatních VP a dál jak 5 hexů od nejbližší spojenecké jednotky. Dále pak ve středním pásu (21-39) 5x200 VP 8 hexů od ostatních VP a dál jak 10 hexu od nejbližší spojenecké jednotky a pak v útočném pásmu (40-55, 5-20) jeden 1000 VP 8 hexů od ostatních VP a dál jak 15 hexů od nejbližší spojenecké jednotky. Rozdíl VP obou stran na konci každého kola se bude kumulovat na VP u vrchního velitelství každé strany.

Scénář prošel řadou změn, pokoušeli jsme se přesouvat těžiště bojů z jednoho konce na druhý a výsledek byl podle všeho ruský major victory ... nicméně ztráty byly téměř stejné (a to jak na SP, tak na body) a tím pádem mi to major victory nějak nesedí.

EF_Solonino.jpg, 121kB
Mapa bojiště. Je hezky vidět, jak nakonec fronta docela pěkně kopírovala terén. Na jihu se hodně bojovalo v údolí řeky a v okolí, ve středu nejprve rusků útok postoupil, ale pak jsme výběžek vyklidili a přesuli těžiště na sever.

EF_Solonino2.jpg, 132kB
Konec bojů na jihu, Rusové udrželi VP i přes převahu nepřítele ... jak jinak :o)

Autorem druhého scénáře byl Arkady a nahnal nás do Francie 1940 (Směr jihozápad). Z průběhu bohužel nemám žádné poznámky a tak jen fakta a co si pamatuji. Zvítězili Němci (PvP, Matto, Zdenec, Mpmv) minoritním vítězstvím a to hlavně díky obrovským ztrátám Francouzů (Arkady, Milan, Beren, Pupca). Němci soustředili síly do úderu z říčního údolí a vybojovali zde převahu, která rozdrtila (nicméně až ke konci scénáře) francouzské síly.

WF_Cesta.jpg, 125kB
Momentka z bojů o klíčové sedlo ... zámek a jeho VP jsem samozřejmě obsadil já :o)

WF_Cesta2.jpg, 107kB
A pohled na mapu bojiště ...