PANZER SRAZ - březen 2003

28.února - 2.března 2003

Vzhledem k mé zimní nepřítomnosti v čechách se nekonal sraz ani v prosinci ani v lednu a tak jsme se snažili co nejvíce uspěchat alespoň sraz následující. To se nakonec povedlo částečně, od termínu v půlce února jsme postupně doplachtili až k prvnímu víkendu v březnu, čímž jsme vlastně dostáli pravidlu konat sraz v březnu. Nicméně smůla se nám nějak nalepila na paty. Asi 10dní před dnem D se na AXku objevil Kajik s nepříjemnou novinou, že naše klasické Domažlické cvičiště je zadáno pro konkurenční akci a opevňovací práce jsou již před dokončením ... Nezbylo tedy, než uspořádat konkurz na nové místo konání. V soutěži nakonec zůstaly dvě lokality a rozhodnutí štábu nakonec padlo na moravský Tišnov, kde nám přívětivé přijetí, teplo, stoly, zásuvky a místo na spočinutí zařídil Zdenec.

Na sraz byl přihlášen rekordní počet účastníků a to 17 (počítalo se s tím, že Jalunda a Mvq budou hrát jako "dvojmuž" na jednom stroji). Nicméně asi týden předem nám nečekaně vypadl Alfréd, čímž porušil svou šňůru 100% účasti. A nakonec jsme se nedočkali ani Jalundy s Mvq, jejichž panzerwagen vypověděl cestou na sraz službu. Finální stav byl tedy 14 lidí (na fotografování se z neznámých důvodů nedostavil Reno, bude exemplárně potrestán):

Sestava praporu

Matto
Kajik
Mpmv
PvP
Zdenec
566344
Lano
Azazel
Reno
Pupca
Mol
Beren
Arkady
Panzer

Na sraz jsme se sjižděli jak švábi na pivo, někteří byli již dopoledne, většina v brzkém odpoledni. Nicméně opět jsme narazili na několik hardwarových problémů a tentokrát i jeden softwarový (zajímavá věc, Microsoftí DirectX 8.1 případně 8.2 nejsou kompatibilní s poslední verzí 9.0 a tak se muselo přeinstalovávat). Takže s těmito problémy a v rámci čekání na Jalundu a Mvq, kterým jsme se dovolali už pozdě večer, jsme strávili večer. Kdo zrovna nepřeinstalovával či jinak nemučil počítač, tak hrál DoDa, který byl opět králem v pauzách mezi scénáři CS.

Vzhledem k rozsáhlé přípravě na scénáře alaB jsme se docela těšili, až to vypukne a tak s prvním z nich (Cholm) jsme začali ještě v pátek, přestože hodina už značně pokročila. Bohužel se nám ho zcela nečekaně podařilo dohrát v závratně rychlém čase (detaily v reportu - pokud se mi ho podaří sepsat). Další na řadu tedy přišla Sananda, kterou jsme naopak zahráli celou a která se velmi vydařila. A protože i tak nám zbyl čas, DoDa jsme už měli nahráno hromadu a akce typu Sudden Strike byly vždy jen pro několik lidí, rozhodli jsme se zahrát i jeden ze scénářů z posledně. Ten se nám protáh hluboko do neděle a tak jsme se nakonec i pod tlakem času dohodli na výsledku. Nicméně i tento scénář měl myslím úspěch a všichni jsme si pěkně zaválčili.

A na závěr jako vždy poučení a plány na příště. Myslím si, že alaB se i přes svou náročnou přípravu jako scénáře vyplatí, protože přináší hodně variability a něčekaných zvratů. Cholm ukázal, že je potřeba byt opatrný s přidělováním silného dělostřelectva a vybíráním děje (bohužel se nám opět stalo, že někteří si moc nezahráli, protože se ocitli příliš daleko od centra bojů). Na druhou stranu Sananda splnila skoro přesně to, co jsem od ni očekával. Možná jen jsme měli zachovat alespoň jednu vlnu posil, aby si velitelé, kteří v první fázi bojů přijdou o většinu jednotek, ještě vůbec zahráli. Nicméně i poslední, pevně sestavený scénář, se osvědčil a určitě nebude od věci mít takový vždy připravený ... takže přístě uvidíme :o)

Za všechny zúčastněné: Matto

Informace o scénářích

jménoHraautorvelikostpopis
DonovkaEF2MattovelkýScénář se odehrává na podzim 1942 a inspiroval sem se posledním scénářem z turnaje na BLITZu. Čili motorizované a tankové síly němců a rusů postupují bočně směrem k sobě a snaží se opustit mapu na protilehlém konci. Pro spestření je i pár VP na mapě ...
Cholm v obleženíEF2MattoalaBZimní ofenzíva rusů obklíčila mnoho jednotek Wehrmachtu, které zůstaly připoutány ke svým pozicím rozkazem Hitlera "ani krok zpět". V průběhu zimy a jara pak došlo buď k jejich likvidaci nebo ve většině případů k vysvobození. Jednou z úspěšných obranných a následně vysvobozovacích akcí byl kotel v Cholmu. Část německých sil je tedy obklíčena v Cholmu a ze západu se je pokouší osvobodit druhá část německých sil. Ruská strana se samozdřejmě snaží tomu zabránit.
Sananda - poslední linieRSMattoalaB Po nevydařeném tažení Japonské armády na Port Moresby přes pohoří Owena Stanleyo přešla australaská armáda do protiútoku. Postupně zatlačila japonce zpět na severní pobřeží Papuánského poloostrova. Zde ale narazila na dobře vybudované obranné linie kolem přístavů a příhodných zálivů, kde se japonci drželi dlouho a velmi úspěšně. Australským a americkým jednotkám se postupně podařilo jednotlivé linie izolovat a pak je postupně ničit. První tak na řadu přišla Buna, další byla Sananda a Gona.